NEDİR?

Yaygın bilinen adıyla “tenekede tavuk”, piknik veya avcı usulü diyebileceğimiz bir tavuk pişirme yöntemidir. Bu yönteme göre yere istavroz bir kazık çakılır, kazığın üzerine tavuk geçirilir, tavuğun üzerine teneke kapatılır, tenekenin etrafında çalı çırpı yakılarak tavuğun pişmesi sağlanır.

YÖRESEL BİR YEMEK MİDİR?

Halk arasında “tenekede tavuk” olarak adlandırılan bu yemek, Anadolu’nun pek çok bölgesinde pişirilmekte, pişirildiği yöreye göre farklı isimler almaktadır. Örneğin Bolu-Mengen tarafında “teneke kebabı”, Trakya tarafında “çingene pilici” adıyla bilinir. Ayrıca dile kolay gelmesi sebebiyle bu yemeğe “teneke tavuk” da denmektedir.

teneke tavuk...

BİZ NASIL PİŞİRİYORUZ?

İLKEL USULLE PİŞEN TENEKE TAVUK

İlkel usule bağlı kalarak, dikey pişirme prensibi üzerine kurulan ve tamamı kendi tasarımımız olan paslanmaz çelikten mamül pişirme sistemimiz sayesinde sadece açık havada uygulanabilen ilkel bir pişirme tekniği artık modern mutfaklarda uygulanabilmektedir.

Pişirme sistemimiz, tavuğun ateşe temas etmeksizin, askı halinde ve kendi buharında pişmesini, aynı zamanda da kızarmasını sağlar. Pişme sırasında tavuk, suyunu ve yağını aşağı bıraktığı için yumuşak bir hal alır, varsa altında pişen sebzelere ayrı bir lezzet katar. Ocağın içindeki yoğun buhar döngüsüyse tavuğun kurumasına izin vermez.